GOLD MEDALLION

Overview

Each year, the eight KCACTF regions honor individuals or organizations that have made extraordinary contributions to the teaching and producing of theatre and who have significantly dedicated their time, artistry and enthusiasm to the development of the Kennedy Center American College Theater Festival. Most importantly, recipients have demonstrated a strong commitment to the values and goals of KCACTF and to excellence in educational theatre. It is the most prestigious regional award given by KCACTF and is considered one of the great honors in theatre education.

Festival 53 Recipients

Fred Fate

Region 8 Chair Festival 27, 28, 29

AND

bree valle

Educator and innovative director

Past Recipients

1970-1979

1972 

Fay Kanin

Michael Kanin

1973  

Jean Korf

Kate Lawson

Patricia Madsen

Norman Mennes

Chalotte K. Motter

Ezra Stone

1974

John Cauble

Jenane Hall

Robert Hays

Lee Korf

Candy Maue

Harry Murray

Sara Seegar

1975

Howard Banks

Muriel Roy Bolton

Kingsley Colton

Bert and Margaret Holland

Doyne Mraz

Omar Paxson

Robert Smykle

Richard Wilson

1976

Jerry Blunt

Virginia Christine

James Costy

Cecile Enright

Fritz Field

Ronald Johnson

Robert Smart

Dan Sullivan

1977

Dolores Abrans

James A. Butler

Dr. Harold Crain

Sylvia Drake

Jack Morrison

Alfred Muller

Clifford E. White

William C. White

1978

Jack Byers

Jerry Crawford

Fleda Evans

Ron Feinberg

Charlotte K. Motter

Maris Ubans

1979

Kaleta Brown

Bonnie Burns Busick

Harold Oaks (UT)

Franklin Wilbur

1980-1989

1980

Barbara Carver

Ed Emanuel

Rex Heuschkel

Charles Redman

Southern California Educational Theatre Association

Anta West

1981 

Jerry Crawford

Pamela Fields

Al Keller

Richard Levering

Howard Malpas

Jim McCloskey

Sid Perkes (UT)

Jack Vaughn

1982

Jerry Crawford

Jere Wade

1983

Emmett Jacobs

1984

George Forester

Kip Niven

1985

Bill Wolak

1986

Pamela Fields

1987

None presented.

1988

Bill James

1989

Jim McCloskey

Alan Stambusky

1990-1999

1990

Harold Dixon–S

Owen Smith–S

Robert Ware–N

1991  

Dean Hess

1992

Ivan Hess

1993

Ken Gray

Bill Wolak

1994

Amanda Sue Rudisill

1995

Jill Benone

Charles Metten

1996

Kaleta Brown

Ivan Hess

1997

Diana Polsky

1998

Jill Benone

Crae Wilson

1999

Debra Shapazian

Robert Yowell

2000-2009

2000 

Paula Alm (Utah State University Theater)

2001 

Bruce Duerden

Pamela Dyer

James Tauli

2002

Richard Bugg

Tom Provenzano

2003

Debra Shapazian

2004

Bernadette Cheyne

2005

Anita DuPratt

2006

John H. Binkley

2007

Eve Himmelheber

2008

Kevin Wetmore

2009

Eric Bishop

2010-2019

2010 

Geoffrey Eroe

2011  

Char Nelson

2012

Susan Berkompas

2013

Virginia Ludders

2014

Shiz Herrera

2015

EE Moe

Lori Siekmann

2016

Christopher Clark

2017

Kathy Ervin

Matt Neves

Rodger Sorensen

2018

Bob Nelson

Catherine Zublin

2019

Stephanie Breinholt

Jeanette Farr

Jim Holmes

2020-2029

2020 

Gil Gonzalez

ValLimar Jansen

2021  

Fred Fate

bree valle

2022

2023

2024

2025

2026

2027

2028

2029